top of page
  • Andreas Norlén

ÄLGEN - JUBILEUMSNUMMER 2023: ÄNGEVALLEN 100 ÅR

100 år av fotboll på Ängevallens fantastiska plan är väl värt att firas!


Jubileumsnumret av Älgen är sammanställd av Andreas Norlén med bidragande texter av bland annat föreningens sekreterare Göran Dahlberg, älgagrabben och sedermera journalistlegenden Lennart "Lej" Jansson, samt minnen från flera av de spelare som haft Ängevallen som hemarena under sin tid i föreningen.

Medlemstidningen Älgen gavs för första gången ut 1920 med tre nummer och fortsatte att ges ut upp mot 1970-talet. Lagom till 100 års firandet av Ängevallen samt den stundande rivningen av arenan, kändes det väl till pass att tidningen skulle få en comeback – om så bara för ett enstaka jubileumsnummer.

Redan 1920 skrev man i december numret om problemet med avsaknad av idrottsplats och byggandet av en arena. Problemet är återigen på tapeten när Älgarna förlorar sitt hem, Ängevallen som tillhör föreningens betydande idrottsliga kulturarv. Jubileumsnumret tar upp föreningens historia, återblickar på spelare och matcher samt några personporträtt som alla satt sitt avtryck på Ängevallen: Bengt "Zamora" Nyholm, Östen Persson, Larsa Johansson, Lars Zetterlund, Bertil Astby, Acka LArsson, Kjell Wallanger, Daniel Hoch, Daniel Theorin, Maths Elfvendahl, Jocke Nilsson, Rasmus Augustsson, Fredrik Wiking, Samuel Hälldahl, Hannes Lundgren, Granit Buzuku, Mehmed Hafizovic och många fler.


PDF version av numret finns att ladda ner här:
Senaste inlägg

Visa alla
bottom of page